Zwężenia miażdżycowe, wielopoziomowe na tętnicach kończyn dolnych

Tata (65 lat) miał badanie dopplerowskie tętnic kończyn dolnych. Z badań wynikło, iż aorta brzuszna zawiera zmiany miażdżycowe, podobnie jak obie kończyny dolne są zwężone w kilku miejscach, co powoduje ból oraz utrudnione poruszanie się.

Jakie Pan przewiduje leczenie? Operacyjne? Jakie badania trzeba wykonać przed wizytą u chirurga naczyniowego? Tata ma skierowanie do *naczyniowca* i jedynie badanie dopplerowskie.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

W przypadku zmian miażdżycowych zwężających tętnice kończyn dolnych praktycznie raczej nie ma możliwości leczenia chirurgicznego. W taki przypadku jedynie stosuje się leczenie zachowawcze.
Wystarczy z badanie dopplerowskim udać się do chirurga naczyniowego, nie trzeba dodatkowych badań.