Czy zioła są skuteczne w leczeniu kamicy żółciowej?

Stwierdzono u mnie kamienie w pecherzyku żółciowym Sa wielkosci ok. 3mm. Są jednak dość liczne. W związku z tym mam pytanie Czy tak małe kamienie da sie *rozpuszczac* ziołami. Poleciła mi je znajoma Są to kwiat jarzębiny, kwiat kocanki, liść bobrka, owoc kolendry, ziele glistnika, mięta, dziurawiec, ziele pięciornika. Czy stosowanie tzw. soli żółciowych byłoby skuteczne w moim przypadku?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Jeśli kamica pęcherzyka żółciowego jest objawowa jedynym skutecznym i najwłaściwszym sposobem postępowania jest leczenie operacyjne. Kamienie są liczne i drobne dlatego w każdej chwili mogą opuścić pęcherzyk i doprowadzić do zatkania dróg żółciowych, a to może wywołać niebezpieczne powikłania (ostre zapalenie trzustki, dróg żółciowych, żółtaczkę mechaniczką). Zastosowanie ziół lub innych farmaceutyków może spowodować zwiększenie prawdopodobieństwa zejścia złogów z pęcherzyka i doprowadzenia do powikłań.