Przepuklina kresy białej i jej wpływ na poród

W czasie ostatniej wizyty kontrolnej ginekolog stwierdził u mnie przepuklinę kresy białej. Jestem w 30 tygodniu ciąży (to moja 2 ciąża) i chciałabym wiedzieć czy jest to wskazaniem do cesarskiego cięcia? Jeżeli nie, to czy grożą mi jakieś powikłania podczas porodu naturalnego?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

O tym czy ta przepuklina w kresie białej zagraża uwięźnięciem w czasie porodu (bez badania bezpośredniego trudno ocenić jak duża jest ta przepuklina i w jakiej formie) powinien zadecydować ginekolog, który Panią badał. On także ginekolog, a nie żaden inny lekarz, zadecyduje czy Pani powinna rodzić przez cięcie cesarskie czy drogami naturalnymi. Jeśli wrota przepukliny są szerokie prawdopodobieństwo uwięźnięcia w czasie wysiłku (np. poród) jest znikome.