Przygotowanie niepełnosprawnego dziecko do kolonoskopii

Czy jest różnica między przygotowaniem do badania kolonoskopii osoby dorosłej, a dziecka? Czy dzieci też muszą pić preparaty czyszczące jelita np. Fleet, stosować drastyczną dietę, dużo dostawać płynów. Problem polega na tym, że dziecko {zwłaszcza niepełnosprawne} trudno namówić do picia i strach, że może się odwodnić. Czy podczas diety można podawać tabletki z biopiewiastkami - magnez, wapń itp.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Badanie kolonoskopowe u dzieci zazwyczaj wykonywane jest w znieczuleniu ogólnym, bez względu na wiek pacjenta, tym bardziej jak dziecko jest niepełnosprawne.
Przyjęcie dziecka do szpitala najczęściej na dzień przed planowanym badaniem.
Przygotowanie polega na oczyszczenia jelita grubego, odpowiednim preparatem i piciem odpowiedniej ilości wody – w zależności od wieku dziecka.

Przy przyjęciu anestezjolog bada dziecko i kwalifikuje do znieczulenia. Dziecko musi być bez infekcji, co najmniej 2 tygodnie bez antybiotyku.

Co do rodzaju i metody oczyszczenia jelita grubego zależy to od jednostki medycznej prowadzącej badania kolonoskopowe. Dziecko jest obserwowane w warunkach szpitalnych w czasie przygotowywania go do kolonoskopii, więc jest zabezpieczone przed ewentualnymi powikłaniami.

Dzięki znieczuleniu ogólnemu, dziecko nie tylko przestaje czuć niepokój, ból, czy strach, ale również nie pamięta całości zabiegu. To znacznie poprawia komfort małego pacjenta, umożliwia również spokojne i dokładne wykonanie badania.