Podwyższona bilirubina a kamienie w pęcherzyku żółciowym

Po badaniach okresowych wynik bilirubiny wynosił od 2,6-4,8. Jestem trzy doby po usunięciu pęcherzyka żółciowego. Czy bilirubina wróci do normy? Czy potrzebne są jeszcze dodatkowe badania? Dodaję iż próby wątrobowe mam w porządku, nie przechodziłam żółtaczki typu B i C, nie miałam zapalenie w organizmie nadto nie miałam kamieni w przewodach żółciowych.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Jest to dopiero trzecia doba po usunięciu pęcherzyka żółciowego. Możliwe, że w wyniku manipulacji chirurgicznej w okolicy przewodów żółciowych doszło do obrzęku śluzówki przewodów i do okresowego zastoju żółci przez co ma Pani podwyższony poziom bilirubiny. Jeśli obecnie fizykalnie nie jest Pani zażółcona i czuje się dobrze odczekałbym przynajmniej tydzień i ponownie zrobił badanie poziomu bilirubiny. Jeśli poziom nadal będzie podwyższony zrobiłbym poziom bilirubiny z rozbiciem na bilirubinę bezpośrednią i pośrednią, sprawdziłbym morfologię, aktywność enzymów typu GGTP, fosfataza alkaliczna, ASPAT, ALAT oraz skontrolował HBS (antygen wirusa zapalenia wątroby typu B) i antyHCV (przeciwciała przeciw wirusowi zapalenia wątroby typu C). W zależności od wyników tych badań trzeba by rozważyć wykonanie kontrolnego USG jamy brzusznej.