Biała plamka na żołędziu penisa - leukoplakia?

Jakiś czas temu pojawiła mi się na żołędziu biała plamka (ok. 1,5x1,5cm, nie jest twarda, nie ma wyglądu guzka). Część żołędzia jest zaczerwieniona. Nie mam żadnych objawów takich jak ból, pieczenie czy swędzenie. A co ważne nie uprawiałem jeszcze seksu i myję się codziennie.
Co to może być?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Być może to leukoplakia. Leukoplakia czyli rogowacenie białe jest zmianą w obrębie jamy ustnej lub niekiedy narządów płciowych - skóry prącia, sromu i szyjki macicy charakteryzującą się powstawaniem białych plam lub smug na powierzchni błony śluzowej.

Zmiany są wynikiem nieprawidłowego rogowacenia nabłonka błony śluzowej oraz zgrubienia jego warstwy kolczystej. Występowanie leukoplakii wiąże się przede wszystkim z używaniem tytoniu (zwłaszcza paleniem fajki i tabaką), przewlekłe drażnienie błony śluzowej, alkohol, ostro przyprawione potrawy, przewlekłe stany zapalne. Zaobserwowano związek części przypadków z zakażeniem ludzkim wirusem brodawczaka (HPV).

Makroskopowo obserwuje się białawe, gładkie lub szorstkie, matowe, dobrze odgraniczone zgrubienie na błonie śluzowej i skórze. Zmiany mogą być pojedyncze lub wieloogniskowe a nawet rozlane. Najczęściej występują u starszych mężczyzn w piątej-siódmej dekadzie życia. 3-6% zmian transformuje w raka płaskonabłonkowego.

Dlatego musi Pan z tym problemem udać się do dermatologa.