Duża torbiel wątroby i powikłania

Mam kilka torbieli w okolicy wątroby. Jestem po badaniach USG i tomografii komputerowej, które wykazały, iż największa torbiel jest o średnicy 20 cm i trzy kolejne 5 cm, 3cm i 2 cm. Otrzymałem skierowanie do kliniki transplantacyjnej i wątroby do Warszawy, ale tam otrzymałem informację od lekarza, iż *z tym można żyć*, ale wiem, że istnieje duże ryzyko pęknięcia torbieli. Poza tym mam duży twardy brzuch i zakaz dźwigania, jestem z tego powodu niedopuszczony do pracy z drugiej zaś strony nie mam uprawnień do renty. Pozostaje, więc bez środków do życia i możliwości leczenia. Byłem u specjalistów w Łodzi, Warszawie i Busku Zdrój nikt nie chce podjąć się leczenia - wiem, że istnieje możliwość nakłucia torbieli, ale jest duże ryzyko, iż woda szybko się napełni (nawet po kilku dniach).

Gdzie mogę się zwrócić, aby ktoś podjął się dalszego leczenia? Wiem, że torbiele mogą rosnąć i mogą doprowadzić do marskości wątroby. Czy z tym można na prawdę żyć? Tylko jak długo? Mam 50 lat.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Torbiel jest rzeczywiście duża. Wskazaniem do leczenia operacyjnego są torbiele powyżej 10 cm. Chirurg jednak, który decyduje się na zabieg musi także uwzględnić inne czynniki (np. umiejscowienie torbieli, stan kliniczny pacjenta, schorzenia towarzyszące, komplikacje techniczne podczas zabiegu), aby korzyść zabiegu była większa w stosunku do ryzyka. Z taką torbielą można oczywiście funkcjonować prawidłowo i jeśli w chwili obecnej nie daje dolegliwości (bóle, żółtaczka) to można z taką torbielą żyć przez długi czas. Oczywiście ryzyko pęknięcia jest duże, a zniszczenie sąsiadującego miąższu wątroby bardzo prawdopodobne. Zabieg usunięcia takiej torbieli na pewno będzie poważny, a samo nakłucie igłą torbieli i jej opróżnienie nie da żadnego rezultatu w dłuższym okresie.

Na Śląsku polecam ośrodek specjalizujący się w operacjach z zakresu przewodu pokarmowego prowadzony przez prof. Pawła Lampe Katedra i Klinika Chirurgii Przewodu Pokarmowego w Katowicach-Ligocie.