Rozpoznanie choroby Hirschsprunga

Mam 2,5 letniego synka. Od dłuższego czasu (1 rok) synek cierpi bardzo z powodu zaparć. Cały czas z synkiem chodziłam po lek. rodzinnych słuchając, że synek ma leniwe jelita, że trzeba trzymać dietę i zalecano mi czopki glicerynowe, syropy przeczyszczające. W czw. 22.01.09. byłam z synkiem na pogotowiu, lek.chirurgii musiał synkowi usuwać zalegający kał i powiedział, że podejrzewa u synka chorobę Hirschsprunga i w tym celu mam się zgłosić do lek. chirurgii w przychodni. W pon. 26.01.09 byłam w przychodni chirurgicznej, a lekarz odesłał mnie do gastrologa i zalecił podawanie dziecku przez parę miesięcy środki przeczyszczające, czopki glicerynowe, lewatywy i dietę. Dietę u dziecka trzymam, dziecko cały czas cierpi i wciąż muszę nosić go na rękach w pozycji pionowej. Zapisy do gastrologa są dopiero na maj i sierpień. Nie chciałabym synka tyle czasu faszerować tym wszystkim, bo będą to tylko wrzaski. Nie wiem co mam robić. Czy faktycznie prawdopodobnie mój synek może być chory na tą chorobę?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Rozpoznanie choroby Hirschprunga opiera się na: obrazie klinicznym, badaniu przedmiotowym, badaniach radiologicznych, manometrii odbytu, badaniu histopatologicznym. Aby, więc rozpoznać tą chorobę należałoby wykonać przeglądowe zdjęcie rtg jamy brzusznej. Na zdjęciu stwierdza się charakterystyczny obraz rozdętych pętli jelitowych z poziomami płynu, typowy dla niskiej niedrożności przewodu pokarmowego. Niestale obserwuje się niewielka ilość gazu w bezzwojowym odcinku jelita.

Wykonuje się także Kontrastujący wlew doodbytniczy. Wlew stosuje się na nieczyszczone jelito; wcześniejsza lewatywa albo badanie per rectum utrudnia interpretację wyniku. Typowo środek kontrastowy uwidacznia wąski segment bezzwojowy i proksymalnie do niego poszerzony odcinek prawidłowy. Przeciwwskazaniem do tego badania jest obecność objawów stanu zapalnego jelita cienkiego i grubego.

Nowoczesnym badaniem jest Manometria odbytu. W badaniu brak zwiotczenia zwieracza lub paradoksalny wzrost napięcia w odpowiedzi na wzrost ciśnienia w bańce odbytnicy wskazuje na rozpoznanie choroby Hirschsprunga.
Podstawą rozpoznania choroby jest wykazanie braku komórek śródściennych w ścianie jelita i obecność pogrubiałych włókien nerwowych w badaniu histopatologicznym. Najczęściej do pobrania bioptatu stosuje się biopsję aspiracyjną. Zabieg nie wymaga znieczulenia ogólnego i jest stosunkowo bezpieczny.