Zastrzyki przeciwzakrzepowe po operacji zespolenia złamania kości przedramienia

Mam pytanie odnośnie zastrzyków przeciwzakrzepowych. Tydzień temu miałam operacje z powodu złamania główki kości ramiennej lewej z przemieszczeniem odłamów. Przez 4 dni miałam podawane w brzuch owe zastrzyki, po czym zostałam wypisana ze szpitala, z opaską gipsową na ręce, ale już nie dostałam żadnej instrukcji co do dalszych zastrzyków. A wiem, ze przy złamanej nodze dostaje sie przez cały okres noszenia gipsu. Czy mam rozumieć, ze te kilka zastrzyków wystarczy? Czy mam sie martwic, ze to jakieś niedopatrzenie? Nie chciałabym mieć potem jakichś zatorów.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Co do złamań odnośnie kończyn dolnych są ewidentne zalecenia konsultanta krajowego do spraw ortopedii w dziedzinie profilaktyki przeciwzakrzepowej po unieruchomieniu (zastrzyki z heparyn drobnocząsteczkowych). Co do złamań kończyny górnej nie ma takich zaleceń. Jednak niektórzy ortopedzi stosują taką profilaktykę. Najlepiej w tej sprawie skonsultować się z ortopedą prowadzącym Panią. On powinien zadecydować czy należy w czasie unieruchomienia kończyny górnej w Pani przypadku zastosować heparyny drobnocząsteczkowe.