Stosunek seksualny po laparoskopowym usunięciu żylaków powrózka nasiennego

Od roku bezskutecznie staraliśmy się o dziecko, poszliśmy do kliniki, która zajmuje się niepłodnością i kazali mi zrobić najpierw operacje żylaków powrózka. Miałem 3 stopnia, bolące i widoczne. Miałem operacje laparoskopową na żylaki powrózka nasiennego z powodu oligospermii (mało plemników).

Na czym polegała ta operacja? Chirurg-urolog wstawił jakieś *zastawki* czy coś przeciął? Nie miałem okazji zapytać urologa na czym polega ta operacja.

I mam pytanie ważne. Na drugi dzień po operacji uprawiałem seks, ale pozycja, która nie wymagała ode mnie wysiłku. A miałem zalecane tydzień bez seksu. Czy mogłem coś uszkodzić? Od wytrysku mogło coś tam się stać w jądrze?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Zapewne nic się nie stało po stosunku seksualnym wykonanym w sposób mało obciążający i racjonalny. Radzę jednak powstrzymać się przez tydzień od takich praktyk.

Operację żylaków powrózka nasiennego metodą laparoskopową wykonuje się najczęściej z dostępu przezotrzewnowego. Po wytworzeniu odmy otrzewnowej (podaniu gazu do jamy brzusznej) i umiejscowieniu troakarów nacina się tylną blaszkę otrzewnej i odszukuje naczynia jądrowe. Zakłada się zaciskające je klipsy, natomiast przecinanie naczyń nie jest uważane za konieczne (jednak często to się robi, wycinając nawet fragment naczynia).

Metoda zaotrzewnowa została opisana w 1994 roku przez Gaura. Chociaż nie wymaga ona otwierania otrzewnej, nie zapewnia tak dobrej widoczności i może mieć zastosowanie przy operowaniu żylaków nawrotowych spowodowanych obecnością wysoko położonych dodatkowych połączeń żylnych.

W metodzie laparoskopowej częstość przetrwania żylaków jak i występowania pooperacyjnego wodniaka jądra jest porównywalna z otwartymi metodami chirurgicznymi.