Przyczyna podwyższonej aktywności alfa-amylazy w moczu

Jestem bardzo niespokojna z powodu wysokiej amylazy w moczu: 949 U/L oraz bólów wskazujących na chorobę trzustki - w lewym podżebrzu, promieniujący do pleców niezbyt silny, ale ciągły od dawna (> 2 miesiące). Przedtem nawet 6 lat wstecz miałam podobne bóle, ale mijały. Niestety ostatnio ból nie mija, a wręcz się nasila. Gastroskopia wykazała gastritis antralis. Nie wykazała Helicobacter. Wynik USG ( wykonane w trzech różnych gabinetach) nie wykazał żadnych zmian w jamie brzusznej. OB:24/h RR:130/80, morfologia:WBC-4.75,RBC-4.52,HGB-13.1,HCT-43.3,MCV-95.8,MCH28.9,MCHC-3 0.1,PL-212; mocz: SG-1.020;PH-6,LEU:neg,NIT:neg,PRO-neg,GLU-norma,KET-neg,UBG-norma,BIL-neg,ERY-50; Osad:nabł.wiel.liczne, leukocyty2-4,b.liczny śluz, poj.bakterie.
Sód:141mg/dl; Potas:4.13/dl Antygen HBs Ag- ujemny,
> HBS:0,719;Kreatynina-0,7mg/dl;Glukoza:77mg/dl;Białko całkowite-7.0g/dl;Amylaza w surowicy:77U/L; Amylaza w moczu:949U/L.

Przyjmuję ortanol 2razy 20 mg i nospę forte 3 razy 1. Nie odczuwam żadnego złagodzenia bólu. 9 lutego wykonam tomografię komputerową jamy brzusznej, a do tego czasu pewnie się gorzej rozchoruję ze zmartwienia, bo boję się, że to coś poważnego. Czy takie wyniki mogą oznaczać raka trzustki? Na ile jest możliwe, żeby USG nie wykazało guza? Czy taki wynik i objawy może sygnalizować tylko podrażnienie trzustki? Czy pigułki antykoncepcyjne (cilest) przyjmowane długotrwale mogą podrażniać trzustkę? Bardzo proszę o wstępną diagnozę. Dzisiejszy wynik amylazy w moczu wynosi 833U/L.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Prawidłowa aktywność alfa-amylazy w jednostkach układu SI wynosi poniżej 650 U/l. W Pani przypadku wartość ta jest w niewielkim stopniu podwyższona i według mnie praktycznie nie ma ona znaczenia klinicznego.

Wzrost aktywności amylazy w moczu (zwany amylazurią) możemy zaobserwować w następujących chorobach:
- ostre zapalenie trzustki - wzrost aktywności enzymu może osiągnąć wartości 10-20 - krotnie przekraczające wartości referencyjne i może utrzymywać się na tym poziomie przez 7 do 10 dni,
- zaostrzenie przewlekłego zapalenia trzustki
- choroby, w których dochodzi do zamknięcia światła przewodu trzustkowego przez kamień lub nowotwór (kamica przewodów trzustkowych, rak trzustki)
- choroby ślinianek (zapalenie, świnka, kamica przewodów ślinowych)
- ostre schorzenia jamy brzusznej (niedrożność przewodu pokarmowego przedziurawienie wrzodu żołądka lub dwunastnicy, uraz brzucha).

Można zauważyć, że aktywność alfa-amylazy w moczu nie jest dokładnie związana z pracą trzustki. Bardziej charakterystycznym enzymem dla pracy trzustki jest lipaza. Dlatego jeśli określi się aktywność tego enzymu we krwi i okaże się, że jest prawidłowa można z dużym prawdopodobieństwem wykluczyć chorobę trzustki.
Badanie morfologii trzustki w USG jest trudne i często mało jednoznaczne (związek z usytuowaniem narządu oraz przesłanianiem go przez jelita często wypełnione powietrzem). Dlatego TK jamy brzusznej z kontrastem jest bardziej wartościowym badaniem.

Zażywanie środków antykoncepcyjnych nie ma raczej (udowodnionego naukowo) żadnego wpływu na funkcję trzustki.
Objawy jakie Pani opisuje mogą być związane ze stanem zapalnym błony śluzowej żołądka (może trzeba zmienić leki) lub mogą być też związane ze zmianami w zakresie kręgosłupa lub są nerwobólami. Może warto by dodatkowo wykonać zdjęcie RTG kręgosłupa odcinka piersiowego.