Zespół jelita drażliwego (colon irritabile)

Dgn. Colon irritabile. Proctitis erosiva. Tyle usłyszałem od lekarza wykonującego kolonoskopie. Od 6 miesięcy miewam silniejsze i słabsze bóle w lewym dole biodrowym czasami również w prawym obecnie jestem po leczeniu Pentasa i odczuwam w tych miejscach pieczenie.

Wiem tyle, że w esicy i zstępnicy mam zmożone napięcia ściany jelita oraz, że na odcinku między zwieraczem odbytu, a głębokością ok. 13 cm zatarcie sieci naczyń podśluzówkowatych z przekrwieniem i obrzękiem śluzówki oraz pojedyńczymi linijnymi nadżerkam - biopsja wycinki zapalne zmienionej błony śluzowej jelita grubego.

Co to wszystko oznacza i czym to leczyć? Boje się że to coś groźnego. Nie wiem czy mam stosować jakąś diete, ponieważ lekarz nic mi nie mówi na ten temat. Mam zapisane leki,i co mam dalej robić?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Colon irritabile to zespół jelita drażliwego czyli przewlekłe schorzenie o charakterze czynnościowym charakteryzujące się bólami brzucha i zaburzeniami rytmu wypróżnień nieuwarunkowane zmianami organicznymi lub biochemicznymi. Pierwotna przyczyna choroby nie jest znana. Czynniki patofizjologiczne, które mogą mieć wpływ na wystąpienie choroby to: zaburzenia czucia trzewnego i funkcji motorycznej jelit co potwierdzają badania, zmiany w sferze psychicznej, spożywanie pokarmów ubogoresztkowych, przebycie infekcji jelitowej. Sytuacje stresowe wyzwalają objawy, do których najczęściej należą: ostre, skurczowe, nękające bóle brzucha (zazwyczaj podbrzusza i lewego dołu biodrowego), biegunka lub zaparcia, wzdęcie brzucha, domieszka śluzu w kale, odbijanie i gazy, nudności i wymioty, zgaga, bóle głowy, uczucie zmęczenia, zaburzenia miesiączkowania, częstomocz, tzw. przelewania w brzuchu. Badanie przedmiotowe nie wykazuje odchyleń od normy. Celem postępowania diagnostycznego jest wykluczenie organicznej przyczyny dolegliwości.
Proctitis erosiva jest to zapalenie nadżerkowe odbytnicy.

Choroby nie są groźne, ale uciążliwe. Włączone leczenie jest prawidłowe. Radzę oprócz tego zastosować dietę jak w zespole jelita drażliwego (patrz - http://www.echirurgia.pl/diety/dieta_jelito_drazliwe.htm).