Plastyka brzucha podczas cesarskiego cięcia?

Czy wykonuje się podczas cesarskiego cięcia zabieg plastyczny polegający na wycięciu kawałka skóry z brzucha? Oczywiście na życzenie pacjentki skoro i tak mają być otwarte powłoki brzucha dla wyciągnięcia dziecka to czy można od razu usunąć nadmiar skóry?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Nie wykonuje się absolutnie takich zabiegów w czasie cesarskiego ciecia. Trudno przewidzieć co stanie się ze skórą powłok brzusznych po ciąży. Może wtedy okaże się, że prawidłowo zaadoptuje się i dojdzie do fizjologicznego wyrównania nadmiaru skóry. Zabieg usuwania skóry w czasie cięcia cesarskiego mógłby tylko skomplikować normalną adaptację organizmu po ciąży.