Kamica pęcherzyka żółciowego z polipami a podwyższone ALAT, ASPAT, GGTP

Od dwóch lat mam podwyższone próby wątrobowe (ostatnie badania ALAT 108, ASPAT 65, GGTP 135) Stan ów ulega ciągłym zmianom, ale nigdy wyniki nie są w normie, pomimo stałego leczenia i całkowitego powstrzymania się od spożywania alkoholu. Przy tym warto zaznaczyć, iż nie jestem nosicielem wirusa żółtaczki typu A, B i C. Ponadto mam złogi i polipy w woreczku żółciowym.

Czy mogą one mieć wpływ na podwyższone próby wątrobowe i czy ewentualne ich usunięcie spowoduje powrót wątroby do poprzedniego stanu. Nadto pragnąłbym się dowiedzieć, czy prawdopodobne jest rozpuszczenie złogów przez leki. Z powodu wykonywanego zawodu interesują mnie wyłącznie metody bezinwazyjne. Mam 51 lat.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Kamica pęcherzyka żółciowego może wywoływać odczyn zapalny samego pęcherzyka jak i otoczenia (miąższu wątroby) co rzeczywiście także przejawia się uszkodzeniem komórek wątrobowych i zwiększeniem aktywności enzymów wątrobowych we krwi.

Radzę w tej sprawie skontaktować się z chirurgiem ogólnym. Całkowite usunięcie pęcherzyka żółciowego wraz z kamieniami oraz polipami może spowodować wycofanie się stanu zapalnego miąższu wątrobowego. Poza tym kamica wraz z polipami pęcherzyka żółciowego są bezwzględnym wskazaniem do cholecystektomii (drażnione polipy przez kamieni mogą ulec przekształceniu nowotworowemu).

Stosowanie innych metod czy to w formie rozbijania kamieni fizycznego czy też rozpuszczania farmakologicznego jest nieskuteczne, a wręcz czasami niebezpieczne.