Ból po laparoskopowym usunięciu pęcherzyka żółciowego

Jestem po usunięciu pęcherzyka żółciowego metodą laparoskopową. Jeśli chodzi o ból to był on najgorszy tuż po wybudzeniu, gdyż bardzo bolał mnie założony dren. Po wyjęciu go było o wiele lepiej. Teraz 5 dni po operacji pojawił się dziwny tępy ból po prawej stronie pod żebrami, ciągnący aż do góry w okolice obojczyka. Nie mogę wziąć głębokiego oddechu gdyż od razu odczuwam ten ból. Bardzo mnie to niepokoi gdyż wcale on nie ustępuje. Czy to boli mnie wątroba, czy są to może jakieś powikłania po zabiegu?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Możliwe, że dopiero teraz odczuwa Pan ból związany z podrażnieniem nerwu przeponowego. Podrażnienie tego nerwu dochodzi w trakcie zabiegu laparoskopowego w wyniku podania gazu do jamy brzusznej przez co zwiększa się ciśnienie wewnątrz brzucha. Dzięki temu chirurg ma dobry wgląd w operowane struktury w jamie brzusznej. Należy zażyć sobie leki przeciwbólowe i przeczekać okres podrażnienia nerwu. Jeśli te bóle nie ustąpiłyby przez najbliższe 4-5 dni trzeba udać się do chirurga na kontrolne badanie.