Ziarnista budowa wątroby – o czym świadczy?

Mam 36 lat, 188 cm wzrostu i 94 kg wagi.
Oto opis mojego USG jamy brzusznej:
Wątroba o ziarnistej strukturze echa, jasna, wielkości: przekrój w linii środkowo-obojczykowej prawej 130,4 mm. PŻW nie poszerzony: 4,5 mm. Trzustka o jasnej jednorodnej strukturze echa, wielkości: przekrój głowy 24,7 mm , trzonu 13,8 mm, ogona 23,8 mm. Nerki wielkości: prawa 106,4 mm/45,1 mm lewa 122,9 mm/74,8 mm.
Czy moje narządy są zdrowe? Niepokoi mnie ziarnista struktura echa wątroby i różnica w wielkości nerek. Czy może to być spowodowane nadużywaniem alkoholu?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Ziarnista budowa wątroby może świadczyć o jej procesie marskim. Najczęściej marskość wątroby występuje na podłożu nadużywania alkoholu. Może warto w Pana przypadku wykonać dodatkowo badania krwi sprawdzające prawidłową funkcję wątroby. Jeśli badania krwi wyjdą nieprawidłowe radzę skonsultować się z nimi z hepatologiem.
Nerki są pod względem wielkości różne, lecz różnica w wielkości jest dopuszczalna i myślę, że nie ma u Pana z tym związanych jakichkolwiek symptomów chorobowych.
Pozdrawiam.