Wymiary pęcherzyka żółciowego

Badanie usg jamy brzusznej mojego męża wykazało *pęcherzyk żółciowy echoujemny duży o wm. 9,8 x 3,9cm , bez złogów. PŻW i ŻW nieposzerzone. Trzustka prawidłowa, watroba niepowiekszona. Lewa nerka niepowiekszona bez zastoju moczu i struktur patologicznych. * /prawa nerka została usunięta 3 miesiące temu - guz/ *Sledziona prawidłowa.*
Mąż odczuwa czeste bóle brzucha. Wyniki laboratoryjne wątroby AST - 100,4 Ul, ACT - 67,4 U/l /jest na diecie niskotłuszczowej/
Jak się leczy zjawisko powiekszonego pęcherzyka żólciowego, czy to jet przyczyna bólu brzucha?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

W pomiarze pęcherzyka żółciowego uwzględnia się jego długość, szerokość oraz grubość ściany. Znaczenie kliniczne ma głównie wymiar poprzeczny pęcherzyka (norma do 4 cm). Długość praktycznie nie ma znaczenia klinicznego. Grubość ściany nie powinna przekraczać 3 mm.
Z przedstawionych danych wynika, że nie ma stanu powiększenia w chwili obecnej pęcherzyka żółciowego i na pewno nie jest to przyczyną obecnych dolegliwości. Podwyższone ALAT i ASPAT świadczą o uszkodzeniu funkcji komórek wątrobowych (może mąż zażywa jakieś leki, które mają na to wpływ, badanie dobrze by było powtórzyć po 24 godzinnej diecie bezmięsnej, bez wysiłku fizycznego i zażywanych leków, całkowicie na czczo przed badaniem). Jednak to też nie powinno być powodem dolegliwości bólowych.
Bóle mogą być spowodowane wytworzeniem się po zabiegu usunięcia nerki zrostów w jamie brzusznej.
Pozdrawiam.