Bruzda Harrisona a guzy na czole i wystające żebra

Mam problem, mianowicie dotyczy on czaszki oraz żeber. Na czole mam widoczne dwa guzki , jeden większy po lewej stronie oraz mniejszy po lewej. Leżą one równolegle do siebie po obu stronach czoła. Guzy są twarde. Bardzo mi to przeszkadza. Mam wysokie czoło, a guzy miałem odkąd pamiętam, jest to dla mnie spory problem. Teraz mam pytanie co z tym zrobić, do jakiego lekarza się udać, czy wcześniej należy zrobić prześwietlenie? Druga sprawa dotycząca żeber. Zakończenia żeber, tuż nad przeponą są zgrubiałe, bardzo wystające i podobnie jak w przypadku tych guzków po jednej stronie żebra wystają bardziej po drugiej mniej. Przy tym w dolnej części klatki piersiowej mam dołek. Pytania takie same jak przy pierwszej sprawie, czy da się coś z tym zrobić?

Bardzo mi zależy na odpowiedzi, to są dla mnie bardzo krępujące sprawy. Dodam, że mam 17 lat, w podstawówce pielęgniarka szkolna wypisała na mojej karcie zdrowia, że mam bruzdę Harrisona.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Wszystkie te objawy zapewne są spadkiem po przebytej w dzieciństwie krzywicy (niedoborze witaminy D). Krzywica jest chorobą występującą u dzieci, najczęściej pomiędzy 2 miesiącem a 3 rokiem życia dziecka, związaną z zaburzeniami gospodarki wapniowo-fosforowej, spowodowaną niedoborem witaminy D. Powoduje zmiany w układzie kostnym i zaburzenia rozwojowe. Bruzda Harrisona to właśnie jeden z objawów zaawansowanej krzywicy powstający na skutek rozmiękania kości w tej chorobie, a polegający na wciągnięciu żeber w linii przyczepu przepony w postaci zauważalnej bruzdy.

Z tymi zaburzeniami w układzie kostnym raczej teraz już nic nie da się zrobić. To tylko kosmetyczne odchylenia. jednak jeśli chcesz coś więcej dowiedzieć się co można i czy można coś z tym zrobić to najlepiej skonsultuj się z chirurgiem ortopedą.