Czy po operacji przepukliny można wzmacniać mięśnie brzucha?

Czy po operacjach przepuklin można swobodnie wzmacniać mięśnie brzucha np. tzw.*brzuszki*? Czy jest to raczej ćwiczenie nie wskazane w tego typu dolegliwościach?

W 2005 roku przeszedłem operację przepukliny pachwinowej lewostronnej, a w 2008 przepukliny prawostronnej pachwinowej. Miałem także zabieg wycięcia wyrostka robaczkowego.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Zazwyczaj po trzech miesiącach od zabiegu leczenia przepuklin można wykonywać cały panel ćwiczeń fizycznych także te wzmacniające mięśnie brzucha (np. brzuszki). Takie ćwiczenia nawet są zalecane, gdyż mocne mięśnie brzucha zapobiegają występowaniu przepuklin.

Jednak, aby dokładnie się upewnić czy można już takie ćwiczenia wykonywać po zabiegach na powłokach brzusznych (wszystko zależy od stanu klinicznego pacjenta) najlepiej w tej sprawie skonsultować się z chirurgiem prowadzącym.