Wznowa guzka tarczycy

14 lat temu wykonano mi: resectio subtotalis lobi utr. glandulae thyraoideae. Histopatologia: struma colloides.
Do niedawna miałam spokój. Ostatnie USG wykazało w prawym kikucie: niejednorodna, hipoechogeniczna zmiana ogniskowa 6x5 mm, węzły chłonne podżuchwowe powiększone ok. 10 mm - sama je wyczuwam. W młodości miałam usuwanego jakiegoś guza pod żuchwą, ale nie wiem co to było. Wizytę w poradni schorzeń tarczycy wyznaczono mi na koniec maja.
Czy mogę z tym czekać, czy coś już z tym robić?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

14 lat temu usunięto Pani częściowo dwa płaty tarczycy. Wynik badania histopatologicznego pooperacyjnego wole guzkowe. Wynik nie wskazywał na nowotwór tarczycy, ale minęło już 14 lat od tego zabiegu. Z reguły w nowotworach tarczycy dochodzi do powiększenia węzłów chłonnych szyi lub śródpiersia. Lokalizacja podżuchwowa jest rzadka. Najlepiej, aby Pani zwróciła się z tym badaniem USG do lekarza pierwszego kontaktu. On powinien Panią zbadać szczególnie zawracając uwagę na te węzły oraz poszukać może ognisk stanu zapalnego w gardle. Dobrze by było zanim Pani dostanie się do poradni schorzeń sutka wykonać biopsję cienkoigłową guzka w prawym kikucie płata tarczycy. Na pewno rozwiąże to od razu problem guzka tarczycy.