Czy guz w głowie trzustki zawsze jest guzem nowotworowym?

Trzy tygodnie wcześniej moja teściowa z silnym bólem pleców zgłosiła się do lekarza. Okazało sie po USG, że to 2,5 cm guz w głowie trzustki. Jutro operacja. W ciągu tych trzech tygodni walczy z silną żółtaczką (bilirubina 20), schudła ok. 10 kg, silny świąd skóry, ciemne zabarwienie moczu, rozszerzenie dróg żółciowych nie pomogło - żółtaczka nie zmniejszyła się. Lekarze mówią, że więcej informacji po operacji. Czy guz w głowie trzustki jest zawsze guzem nowotworowym? Czy mamy szanse czy jest to już tylko operacja paliatywna?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Guz w głowie trzustki nie zawsze jest związany z nowotworem. Zdarza się czasem, że taki guz może mieć podłoże zapalne. Trudno przewidzieć czy guz będzie resekcyjny czy będzie to tylko operacja paliatywna. O tym rzeczywiście przekonają się chirurdzy w czasie zabiegu. Niestety niepokojące są objawy związane z silnym bólem oraz żółtaczka co może świadczyć o bardzo zaawansowanym procesie rozrostowym.