Ostre zapalenie trzustki - powikłania a seks

Moja partnerka jest chora na ostre zapalenie trzustki, co zostało stwierdzone niedawno w szpitalu. Jak z niego wyszła udała się prywatnie do lekarza gastroenterologa, który stwierdził, że dodatkowo teraz ma coś z wątrobą (chyba jakieś nadżerki), ma również zapalenie płuc, a dzisiaj mówiła mi, że bolą ją nerki. Jutro idzie ponownie do szpitala. Chciałem się zapytać czy można się tą chorobą w jakikolwiek sposób zarazić. Słyszałem, że powikłaniem trzustkowymi jest ostre zapalenie wątroby, można złapać wirusowe zapalenie wątroby, a to jest choroba zakaźna i podobno można się nią zarazić uprawiając seks. Z materiałów internetowych wyczytałem również, że wirusowym zapaleniem wątroby można zarazić się poprzez ślinę, dlatego również chciałem się zapytać, czy można się tym zarazić uprawiając również seks oralny. Bardzo proszę o potwierdzenie lub zaprzeczenie tych informacji oraz o kilka wskazówek jak z tym żyć.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Ostrym zapaleniem trzustki nie można się zakazić, gdyż podłożem tego stanu nie jest zakażenie. W wyniku zapalenia trzustki może także dojść do zapalenia wątroby (głównie dróg żółciowych), ale to też nie ma podłoża zakaźnego, lecz spowodowane jest uciskiem nacieku zapalnego właśnie na drogi żółciowe co powoduje trudności w odpływie żółci (żadne nadżerki). Dlatego nie ma niebezpieczeństwa zachorowania na chorobę zakaźną od partnerki z uwagi na przebyte przez nią ostre zapalenie trzustki oraz powikłania z tym zawiązane wątrobowe.