Torbiel czy guz przerzutowy wątroby w USG jamy brzusznej

Mój mąż otrzymał następujący wynik USG jamy brzusznej: Wątroba niepowiększona o prawidłowej echogeniczności. W płacie lewym leżące obok siebie dwie torbiele na obszarze wlk. 16x12 mm. Pęcherzyk żółciowy bez złogów. Trzustka, śledziona, nerka lewa zmian nie wykazują. Nerka prawa o zdwojonym układzie kielichowo-miedniczkowym. W przestrzeni zaotrzewnowej nie wykazano powiększonych węzłów chłonnych.

Niepokoją mnie te torbiele na wątrobie. Wiem, że są stosunkowo małe, ale chcę dodać, że mąż ma za sobą nowotwór jądra - seminoma (naświelania zakończyły sie 4 lata temu) i histiocytic sarcoma (chemia 3 lata temu). Do tej pory wszystkie badania kontrole krwi, TK, MRI były w porządku.

Czy jeśli byłyby to zmiany nowotworowe/przerzuty w wątrobie to badanie usg wykryłoby to? Denerwuję się, a do lekarza wybieramy się dopiero w piątek.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

W USG jamy brzusznej dobrze można określić czy coś jest torbielą czy zaś guzkiem podejrzanym typu przerzutowego. Jeśli lekarz wykonujący USG miałby jakiekolwiek wątpliwości co do typu guzka w wątrobie na pewno zaleciłby TK jamy brzusznej.