Leczenie torbieli nerek

U mojego męża stwierdzono (przytoczę opis badania tomografii komputerowej)

* W centralnej części nerki prawej torbiel wielkości około 15 mm.
Rozległa torbiel wychodząca z dolnego bieguna nerki lewej wielkości około 10,5x7,6x9,1 cm, ściany torbieli niepogrubiałe.*

Czy konieczna jest operacja usunięcia torbieli (lekarz prowadzący taką zalecił), czy taka duża torbiel może być niebezpieczna, jak długo leży się w szpitalu po operacji i kiedy można rozpocząć pracę (mąż pracuje jako górnik).

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Torbiele nerek zazwyczaj są torbielami prostymi. Przyczyna ich powstawania nie jest poznana. Rozwijają najczęściej bezobjawowo. Dotyczą ok. 20% populacji przed 40 rokiem życia. W 6 dekadzie życia mogą występować u 40% badanych. Należy odróżnić je od innej choroby - wielotorbielowatości nerek - schorzenie to może bowiem prowadzić do schyłkowej niewydolności nerek i dializy. Najczęściej torbiel nie powoduje żadnych dolegliwości. Może być jednak powodem bólu, nadciśnienia, a nawet gorączki w przypadku zakażenia jej treści. W przypadku lokalizacji torbieli utrudniającej odpływ moczu z nerki, może ona wymagać leczenia chirurgicznego. Torbiele nerek zawierające zwapnienia i elementy tkankowe w ich świetle wymagają zazwyczaj interwencji chirurgicznej.

Decyzję o ewentualnym leczeniu operacyjnym torbieli podejmuje osobiście po analizie badań obrazowych, laboratoryjnych i objawach choroby urolog.

Leczenie obejmuje tzw. obliterację (podanie do torbieli środka powodującego jej zanik) lub wycięcie w niej „okna” umożliwiającego ewakuacje płynu i wchłanianie go przez tkanki otaczające. W dobie chirurgicznych technik małoinwazyjnych (laparoskopia, retroperitoneoskopia) otwarte operacje torbieli wykonywane są jedynie w pojedynczych przypadkach.

Od techniki operacyjnej likwidacji torbieli uzależniony będzie okres pobytu w szpitalu oraz dalsza rekonwalescencja. Najdłuższe okresy występują po leczeniu przez szerokie otwarcie jamy brzusznej (pobyt w szpitalu około tygodnia, okres rekonwalescencji 1-2 miesięcy).