Zabieg usunięcia pęcherzyka żółciowego

Mam 27 lat. Okazało się po wykonaniu badania USG jamy brzusznej, że pęcherzyk żółciowy jest cienkościenny, a w szyi znajduje się złóg średnicy ok. 15 mm.
Nie mam pojęcia czy po zabiegu usunięcia pęcherzyka żółciowego będę musiała przez resztę życia utrzymywać dietę i jak długo będę w szpitalu?
Czy lepiej poczekać, czy czekanie jest niebezpieczne?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Zabieg usunięcia pęcherzyka żółciowego (cholecystektomia) metodą laparoskopową jest zabiegiem standardowym i mało obciążającym dla chorego. Jeśli pacjent nie jest schorowany, sprawny ruchowo z reguły wychodzi o własnych siłach w drugiej dobie po zabiegu. Zabieg ten wykonywany jest też w niektórych prywatnych klinikach w trybie jednodniowym (zabieg rano, wieczorem pacjent opuszcza szpital). Już po pierwszej dobie pacjent jest w pełni samodzielny ruchowo i może swobodnie przyjmować pokarmy. Bóle pooperacyjne są niewielkiego stopnia i nawet czasami pacjenci nie wymagają leczenia przeciwbólowego jak wracają do domu. Dietę po usunięciu pęcherzyka żółciowego utrzymuje się miesiąc. Potem swobodnie można powrócić do swoich nawyków żywieniowych.

Jeśli występują u Pani dolegliwości związane z kamicą pęcherzyka żółciowego należy się zoperować jak najszybciej.
Kamica pęcherzyka żółciowego może doprowadzić do powikłań typu ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego, żółtaczki, zapalenia trzustki lub wątroby, więc czekanie na zabieg przez dłuższy czas może być niebezpieczne.