Rak podstawnokomórkowy skóry

Mój tata kilka miesięcy temu zauważył na plecach dziwną plamkę, przypominającą jakby bliznę, niejednolitego koloru, wielkości dużej monety. Dopiero ostatnio wybrał się do lekarza, gdzie pobrano mu wycinek i przesłano do analizy. Rozpoznanie kliniczne jest następujące: Ca planoepiteliale susp. Do tego było jeszcze napisane: Carcinoma basocellulare adnexale multicentricum. Excisio laesionis probabiliter completa.

Wiem, że chodzi o złośliwego raka skóry, ale proszę o dokładne przetłumaczenie tej diagnozy. Chciałabym uzyskać więcej informacji na temat tej choroby, jak się ją leczy, jakie są szanse na wyzdrowienie, co tak naprawdę oznacza, że jest to rak złośliwy?

Drugim problemem jest mały guzek, który pojawił mu się dosyć niedawno na czubku języka. Lekarz powiedział, że jest to brodawczak i też trzeba go usunąć. Moje pytanie jest następujące: czy może mieć to coś wspólnego z tamtą plamką na plecach?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Rozpoznanie na język polski brzmi: Podejrzenie raka płaskonabłonkowego, a ostateczne rozpoznanie brzmi: Rak podstawnokomórkowy przydatków wieloośrodkowy. Ciecie zniszczone prawdopodobnie całkowite.
Rak podstawnokomórkowy jest nowotrem złośliwym, ale o złośliwości miejscowej (nie daje przerzutów).
Na temat raka podstawnokomórkowego skóry można sobie poczytać na stronie http://www.echirurgia.pl/skora/rak_skory.htm

Podstawowym sposobem leczenia jest całkowite usunięcie zmiany w granicach zdrowych tkanek co zapewnia 100% wyleczalność.

Na pewno zmianę z języka należy także całkowicie usunąć, gdyż być może jest to także zmiana typu nowotworu złośliwego (podobnie jak ta na skórze).