Opieka po cholecystektomii laparoskopowej

U mojej mamy stwierdzono podejrzenie kamieni w pęcherzyku żółciowym. Została skierowana do szpitala w niedzielę w celu przygotowania się do kompleksowych badań. W poniedziałek po badaniu m.in. usg została skierowana na zabieg cholecystektomi laparoskopowej. Ponieważ mama mieszka sama, a ja przebywam poza granicami kraju mam ogromny problem, ponieważ nie wiem po jakim czasie osoba po zabiegu wychodzi do domu i na czym polega opieka nad chorym. Mam wykupione bilety na samolot na 19.04. Czy moja obecność jest potrzebna zaraz po wyjściu ze szpitala? Czy wystarczy opieka pielęgnacyjna? Muszę to wiedzieć jak najprędzej, ponieważ w razie takiej potrzeby przyśpieszę swój przyjazd. Problem polega na tym, że posiadam tylko urlop 3 tygodniowy, więc chciałabym, żeby maksymalnie wykorzystać go do pomocy przy mojej mamie.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Zabieg cholecystektomii metodą laparoskopową jest zabiegiem standardowym i mało obciążającym dla chorego. Jeśli pacjent nie jest schorowany, sprawny ruchowo z reguły wychodzi o własnych siłach w drugiej dobie po zabiegu. Zabieg ten wykonywany jest też w niektórych prywatnych klinikach w trybie jednodniowym (zabieg rano wieczorem pacjent opuszcza szpital). Już po pierwszej dobie pacjent jest w pełni samodzielny ruchowo i może swobodnie przyjmować pokarmy. Bóle pooperacyjne są niewielkiego stopnia i nawet czasami pacjenci nie wymagają leczenia przeciwbólowego jak wracają do domu. Praktycznie pacjent po hospitalizacji nie potrzebuje pomocy osób drugich i jakiejkolwiek opieki. Jeśli Pani matka do tej pory była samodzielna na pewno po zabiegu nie będzie wymagała opieki. Więc pośpiech powrotu do kraju nie jest konieczny.