Duży polip typu gruczolak cewkowo-kosmkowy - zagrożenie

Podczas kolonoskopii w zagięciu prostniczo-esicznym wykryto u mnie duży, 3 cm uszypułowany polip średnicy ok. 3 cm. Głowa nierówna, krucha, przekrwiona. Szypuła o średnicy do 6-7 mm. Błona śluzowa do wys. ok. 8-10 cm powyżej odbytu z delikatnie zatartym rysunkiem naczyniowym i drobnymi wybroczynami ( reszta w porządku ). Ze względu na kruchość polipa pobrano jeden wycinek do badania histopatologicznego i rozpoznano Adenoma tubulo-villosum LG, a w odbytnicy Oedema mucosae.

Wszędzie czytałam o małych polipach, a czy ja powinnam się martwić, że mam raka? Ma 29 lat i nie wiem, co dalej? Jak się usuwa takie zmiany i jakie są rokowania?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Rozpoznanie z polipa po polsku brzmi: Gruczolak cewkowo-kosmkowy stopnia małego, a z odbytnicy obrzęk śluzówki. Jest to nowotwór, ale łagodny i dodatkowo o małym stopniu zaawansowania histopatologicznego. W odbytnicy tylko zapewne odczynowo, zapalnie obrzęk śluzówki, bez patologii w jej zakresie.

Szypuła polipa nie jest zbyt duża, dlatego może udałoby się w czasie kolonoskopii usunąć tego polipa np. używając pętli diatermicznej. O tym należy porozmawiać z lekarzem prowadzącym i osobą, która będzie wykonywać kolonoskopię (czy do tego są odpowiednie możliwości techniczne). Jeśli uda się polipa usunąć w całości to leczenie byłoby już zakończone. Inne warianty postępowania (ewentualna obserwacja czyli kontrolna kolonoskopia) przedstawi Panu lekarz prowadzący (najlepiej gastroenterolog).