Uchyłek Meckela

Mój pięcioletni siostrzeniec miał zabieg na zaropiały uchyłek Meckela i związane z tym zropienie, miejscowe zapalenie otrzewnej. Zabieg ten wiązał się z ingerencją w jelito cienkie(nie wiem, w jakim stopniu). Nie miał rozcinanego brzucha, miał robione dziurki/ę i jakoś przez pepek operowane.

Od zabiegu minęło 5 dni, ma już wyjęty dren (chyba od wczoraj), zaczął już dostawać wodę do picia, jutro zacznie dostawać jedzenie. Nadal będzie jednak podłączony do kroplówki z antybiotykiem.

Od jednego czy dwóch dni nie ma problemu z chodzeniem, jest pełen energii i dziś poślizgnął się i upadł na pupę. Nie wyglądało to groźnie i mówił, że go to nie bolało. Ale upadek to jednak upadek, więc się martwię. Mam, więc pytanie czy taki upadek 5 dni po takim zabiegu jest groźny? Czy raczej nie powinno się nic stać z zoperowanym miejscem? W jakim tempie dziecko może powracać do sprawności fizycznej po takim zabiegu? I czego mu zdecydowanie nie wolno (np. jeść).

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Uchyłek Meckela czyli uchyłek jelita krętego to pozostałość przewodu pępkowo-jelitowego (żółtkowego), o długości zwykle 5-6 cm, znajdująca się w końcowym odcinku jelita krętego (około 60-100 cm od ujścia jelita krętego do jelita ślepego w miejscu zastawki krętniczo-kątniczej). Uchyłek wysłany jest często ektopiczną błoną śluzową o morfologii błony śluzowej żołądka, ale może to też być błona śluzowa jelita czczego, dwunastnicy, odbytnicy, trzustki, a nawet tkanek spoza układu pokarmowego. Może ulegać owrzodzeniu i być przyczyną krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Występuje u około 2% populacji i jest najczęstszą wadą wrodzoną jelita cienkiego. Występuje częściej u mężczyzn niż kobiet, w stosunku 3:1, w zdecydowanej większości ma przebieg bezobjawowy. W ostrych wypadkach powoduje objawy ostrego brzucha, które zwykle wymagają laparotomii, która zwykle pozwala postawić rozpoznanie i usunąć przyczynę dolegliwości.

Upadek taki jak Pani opisuje nie powinien mieć żadnego wpływu na stan po operacji usunięcia uchyłka Meckela. Operacja usunięcia uchyłka Meckela (w zależności od wielkości uchyła) jest zabiegiem często bardzo podobnym do usunięcia wyrostka robaczkowego (w odróżnieniu przeprowadzanym na jelicie cienkim) dlatego mało obciążającym pacjenta. Na razie przez najbliższe 2-3 tygodnie dieta lekkostrawna (oczywiście należy w tej sprawie skonsultować się z lekarzem prowadzącym), z wyłączeniem pokarmów bogatotłuszczowych, smażonych, powodujących zaparcia. Po około 1-2 miesięcy pełny powrót w zakresie obciążenia fizycznego.