Wiotkie, luźne tkanki w okolicach pachwiny

Od 2 miesięcy mam silne bóle w okolicach prawej pachwiny. Ból jest silny, piekący, momentami pulsujący. Zwiększa się po wysiłku, podnoszeniu przedmiotów, kasłaniu. USG było całkowicie prawidłowe, przepukliny brak (wyrostek i węzły oraz narząd rodny ok). Natomiast wykazało *bardzo dużą wiotkość tkanek*. Lekarz od USG powiedział, że jeśli podniosę coś cięższego co określił na 1 kg) tkanki te mogą pęknąć i zrobi sie przepuklina. Wyszło także, iż jelita układają się sie z tej strony nienaturalnie nisko.

Mam kilka pytań.
1. Czy taka *wiotkość* może powodować bóle?
2. Czy są jakies metody by w tej sytuacji zapobiec powstaniu przepukliny? (bóle są tak silne, że nie udaje mi sie ćwiczyć nawet lekkich spięć mięsni brzucha)
3. Jakie mogą byc przyczyny za nisko ułożonych jelit? Czy ma to związku z tą *tendencją* do przepukliny czy może z colitis, na które choruje?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Radzę pani raczej w tej sprawie skonsultować się z chirurgiem. Najlepszym badaniem określającym czy istnieje przepuklina jest zwykłe badanie ręką specjalisty. Czasami nie ma w pełni wykształconej przepukliny, a istnieje szeroki kanał pachwinowy (takie osłabienie powłok brzusznych), przez który okresowo dostaje się wnętrze jamy brzusznej powodując bóle. Taki stan może już wymagać leczenia operacyjnego.

Powstawaniu przepuklin można zapobiegać wzmacniając mięśnie brzucha przez systematyczne, delikatne ćwiczenia. Jelita mogą się formować bardzo różnie i nie mamy na to wpływu. Nieprawidłowe ułożenie jelit i stan zapalny jelita grubego także mogą wywoływać bóle, ale raczej nie związane z wysiłkiem tylko sama pracą jelit.