Klips i rezonans magnetyczny

Dostałam kilka tygodni temu skierowanie od neurologa na rezonans magnetyczny głowy. Przychodnia do której się zgłosiłam żąda ode mnie zaświadczenia z jakiego materiału został założony klips. Zabieg miał miejsce w październiku 1995 r. we Wrocławiu w nie istniejącym już szpitalu. Na wypisie jakim znalazłam w archiwum nią ma żadnej informacji. Ponoć wtedy klipsy były wykonywane jeszcze z materiału nie obojętnego dla rezonansu. Bez tego zaświadczenia nie mogę wykonać badania a jest bardzo potrzebne. Słyszałam, że są gabinety, w których można stwierdzić rodzaj materiału klipsa. Czy to prawda? Jeśli tak to jak mogę je odnaleźć? Czy jest jakiś inny sposób na odnalezienie takiej informacji?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Niestety w tym przypadku jest duży problem. Dobrze by było dostać się do danych archiwalnych szpitala (muszą być takie zachowane), jednak i tak wątpię czy Pani znajdzie odpowiedź czy klipsy są z bezpiecznego materiału (czy w ogóle taka informacja będzie tam zawarta). W naszym szpitalu zawsze używało się klipsów bezpiecznych w rezonansie, a robimy cholecystektomie laparoskopowe ponad 10 lat. Myślę, że klipsy użyte w Pani przypadku też są takie, ale oczywiście 100 procentowej pewności nie ma. Niestety nie znam i nie słyszałem o jakichkolwiek gabinetach rozpoznających rodzaj klipsów użytych w jamie brzusznej.