Biopsja cienkoigłowa guza sutka a rozpoznanie nowotworu

Na prawej piersi mojej mamy zrobił sie guz. Zrobiłyśmy mammografie, guz został opisany: torbiel, martwica tłuszczowa, spikule z mikrozwapnieniami. Poszlysmy na biopsje cienkoigłową, rak piersi. Skad juz wiadomo czy złośliwy czy nie i czy taka biopsja moze sie mylic? Dostałysmy tez skierowanie na biopsje gruboigłowa. Na usg panie nic nie widzialy, bo po biopsji cienkoigłowej podpłynela krew i mówiły ze krwiak. Moja mama dostała chemie (czerwona) i za 3 tyg. ma znów jechać do szpitala, tylko po co, czy znów na chemie (i jaki kolor?), czy już na operacje?

Czy jezeli po chemii guz sie zmniejszy to czy unikniemy usunięcia piersi?
Wyniki krwi i moczu wyszły dobre - co to znaczy? Czy to, ze rak sie nie przemieszcza?
Co to znaczy, ze guz jest miejscowy?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

W biopsji cienkoigłowej rozpoznanie nowotworu jest 100%, dlatego onkolog włączył chemioterapię, bo miał pewność. Guz zapewne jest duży dlatego na początku włączono chemioterapię, aby spowodować zmniejszenie masy guza przed operacją usunięcia guza wraz z tkanką otaczającą lub usunięciem całego sutka. O wszystkim musi zadecydować onkolog.

Najważniejszym postępowaniem w leczeniu raka piersi jest radykalne usunięcie go operacyjnie. Rak może być zaawansowany, a badania laboratoryjne krwi mogą w ogóle tego nie wykazywać. Guz miejscowy to znaczy, że ograniczony jest tylko do sutka, nie daje przerzutów do węzłów chłonnych oraz przerzutów odległych (to dobrze rokuje).