Kamienie w jamie otrzewnej po cholecystektomii a ropnie wewnątrzotrzewnowe

Czy tworzenie sie ropni w jamie otrzewnej po cholecystektomii jest związane tylko z pozostawieniem w niej (rozsypaniem) złogów żółciowych? Czy tez są jakies inne przyczyny? Jesli pozostawiono by jakies złogi to kiedy takie ropnie moglyby powstac? Tzn. w jakim czasie od operacji? Słyszlam o przypadku wytworzenia sie ropnia kilka lat po zabiegu. Czy jesli pozostawiono dren to takie kamienie, ktore sie rozsypaly wypłyną wraz z krwią lub treścią surowiczą przez dren? Czy obecnie podczas cholecystektomii laparoskopowej stosuje sie jakąś *osłonę* na pęcherzyk podczas jego resekcji (w kazdym szpitalu czy tylko w niektorych)? Czy takie powiklanie zdarza sie czesto i czy warto sie tym w ogóle przejmowac? Słyszalam, ze niegdys uważano je za niegroźne, a jak Pan doktor sie na to zapatruje?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Ropnie śródotrzewnowe po zabiegu cholecystektomii nie tylko mogą powstawać na skutek obecności kamieni żółciowych w jamie otrzewnowej. Ropień może także wytworzyć się jeśli w jamie brzusznej był krwiak, żółć, która została zakażona, został jakiś strzępek martwiczej tkanki. Więc może być wiele powodów wytworzenia się ropnia. Najczęściej ropnie wytwarzają się, gdy do jamy otrzewnej dostanie się kamień żółciowy typu barwnikowego (najrzadsza postać) nie zaś cholesterolowego (najczęstsza postać kamieni). Rzeczywiście takie ropnie na pozostawionych kamieniach żółciowych mogą wytworzyć się w każdym okresie po zabiegu jednak im dłuższy ten okres tym prawdopodobieństwo jest coraz mniejsze. Oczywiście drobne złogi mogą po zabiegu samoistnie usunąć się wraz z płynem z jamy brzusznej.

Pęcherzyk żółciowy po zabiegu laparoskopowym można usuwać w specjalnym woreczku, aby nie doszło do pęknięcia pęcherzyka w czasie wyciągania go lub zakażenia nim powłok brzusznych w okresie stanu zapalnego. Jednak takiego woreczka używa się tylko w niektórych szpitalach z uwagi na jego wysoki koszt.

Z mojego doświadczenie wynika, że raczej do wytworzenia się takich ropni spowodowanych pozostawieniem kamienia w jamie brzusznej prawie wcale nie dochodzi. Związane jest to w obecnych czasach stosowaną powszechnie profilaktyką antybiotykową.