Czy każda gastroskopia jednoznacznie może potwierdzić refluks żółciowy?

Trzy lata temu przechodziłem na oddziale chirurgii kompleksową diagnostykę pod katem choroby refluksowej przełyku, jednak dodatkowym wynikiem badania endoskopowego było to, że *odźwiernik jest z wyraźnym refluksem żółciowym*. Kolejne gastroskopie, ale już u innego gastrologa, tego nie wykazują. Główne dolegliwości zawsze odczuwałem w części przełykowej (rozpieranie, pieczenie, podrażniona śluzówka w gardle) stąd dwa lata temu wykonano mi zabieg fundoplikacji NR. Obecnie mam b. silne dolegliwości: głównie rozpieranie i pieczenie na wysokości przełyku, wzdęcia, niestrawność, b.wolne oczyszczanie przewodu. Żadne blokery kwasu żołądkowego na mnie nie działają; b. niska skuteczność dotyczy też leków na poprawienie perystaltyki jelit. Jakie jest prawdopodobieństwo, że przyczyną tego stanu rzeczy jest cofająca się do żołądka żółć i dlaczego gastroskopie w tym zakresie dawały odmienny rezultat.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Nie napisał Pan czy po zabiegu fundoplikacji miał Pan robioną kontrolną gastroskopię. Skoro ma Pan nadal dolegliwości należałoby wykonać to badanie kontrolnie. Opisywane przez Pana objawy mogą sugerować nadal utrzymujący się refluks żołądkowo-przełykowy mimo przeprowadzonego zabiegu. Objawy raczej objawy nie sugerują, że są spowodowane refluksem żółciowym. Poza tym nie za każdym razem w gastroskopii można stwierdzić zarzucanie żółci do żołądka, gdyż jest to stan tylko okresowy. Dopiero ewentualnie po tej kontrolnej gastroskopii zastanowić się nad dalszym postępowaniem.