Zwiększona aktywność fosfatazy alkalicznej po udrożnieniu przewodów żółciowych

Jestem po operacji usuniecia pęcherzyka żółciowego, byłam operowana 2 razy, pierwsza operacja 4.12.08, po pierwszej operacji narastała żółtaczka mechaniczna. Próba endoskopowego zaopatrzenia dróg żółciowych nie powiodła się, wiec operowano mnie14.01.09 drugi raz w innym szpitalu, stwierdzono bliznowate zwezenie podziału przewodu watrobowego wspolnego. Po pokonaniu zwezen wykonano zespolenie podzialu przewodu watrobowego z petla jelita cienkiego sposobem ROUX uzyskujac pełny spływ żółci do jelita. Po tygodniu wypuszczono mnie do domu w stanie dobrym.
bilurbina była 3,42, ale spadła do 1,0. Fosfataza alkaliczna wynosi 1823, jak dlugo ten wynik bedzie spadał? Czy jest szkodliwy dla organizmu? W jaki sposób mozna temu zapobiedz? Brałam też antybiotyk przez 3 tyg. Augmentin i lek na zespoły po usunięciu pęcherzyka żółciowego 2 razy dziennie.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Zwiększona aktywność fosfatazy alkalicznej jest objawem przejścia przez Panią żółtaczki mechanicznej (zatorowej). Taki stan nie jest dla Pani groźny. Jednak musi upłynąć jeszcze trochę czasu (przynajmniej 2 miesiące) zanim wszystko wróci do normy. Radzę w tym czasie stosować dietę wątrobową, zażywać leki wspomagające regenerację miąższu wątrobowego, nie spożywać alkoholu. Po tym okresie wykonać badania kontrolne.