Wzdęcia po zabiegu cholecystektomii laparoskopowej

Przeszłam zabieg usunięcia pęcherzyka żółciowego. Podczas zabiegu pojawił się mały problem związany z wprowadzeniem gazu do jamy brzusznej - lekarz, podobno z powodu mocnego umięśnienia brzucha, miał problemy z *dostaniem* się we właściwe miejsce i część gazu dostała się pomiędzy skórę a mięśnie - do dzisiaj czuję pod palcami trzeszczące powietrze pod skórą w okolicy barków, brzucha i pachwin (kiedy zniknie powietrze spod skóry, jak przyspieszyć ten proces?). Bardziej jednak niepokoi mnie utrzymujące sie wzdęcie/opuchlizna brzucha - czy to normalny objaw po zabiegu? Czuję się *wypełniona* powietrzem i wzdęta a brzuch jest twardawy i napięty - nie odczuwam jednak żadnego niepokojącego bólu.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Niestety nie ma żadnych leków, które spowodowałyby szybsze wchłonięcie gazu z tkanek miękkich ciała. Mogą przyśpieszyć ewentualnie ten proces delikatne ogólnorozwojowe ćwiczenia bez obciążeń. Wzdęcie brzucha po laparoskopii jest objawem normalnym. Na wzdęcia radzę zażywać leki dostępne bez recepty. Leki te zwiększają wydzielanie gazów z jelit. Gaz powinien samoistnie wchłonąć się do 2 tygodni po zabiegu.