Blizny wewnętrzne po ginekomastii - jak długo się goją?

Na przełomie października i listopada 2008 miałem ginekomastie, małe cięcia okołobrodawkowe. Blizn zewnetrznych nie ma wcale. Po jednej stronie klatki wszystko wygląda super płasko i czucie jest zachowane. Natomiast po drugiej stronie ciagle mam niewielkie zgrubienie (wprawdzie troche sie zminiejszyło od czasu zabiegu, ale ciągle jest widoczne i wyczuwalne). Bylem na konsultacji u chirurga plastycznego, który ten zabieg wykonywał i powiedział mi, że są to blizny wewnętrzne i że wchłoną się po jakimś czasie. Zalecił mi stosowanie maści. W związku z tym mam pytania - jak długo mogą sie wchłaniać te blizny wewnętrzne, co poza maścią można stosować aby przyśpieszyć proces zanikania tych blizn i jak długo będę odzyskiwał czucie w miejscu tych blizn wewnętrznych?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Okres kształtowania się blizny może nawet przebiegać 9-12 miesięcy. Ja w przypadku blizn polecam maści lub żele na bazie silikonu oraz masowanie blizny przynajmniej 5 minut dziennie ruchem okrężnym. Niestety czucie (jeśli nie powróci do roku) może już nie powrócić w ogóle na skutek uszkodzenia drobnych nerwów czuciowych w czasie zabiegu (częsta przypadłość po operacjach). Blizny nie znikną całkowicie tylko się zremodelują oraz zmiękną.