Kapsułka endoskopowa a krwawienie z przewodu pokarmowego

5 dni temu zauważyłam silne krwawienie z odbytu. W związku z tym udałam się do szpitala. Przeprowadzili mi pelne badania proktograficzne - nic nie znaleziono, później wpuszczono mi specjalny płyn do organizmu i przeskanowali mi cale ciało niestety nadal nie znaleźli przyczyny krwawienia. Teraz właśnie mam druga transfuzje krwi.

Jedyne co mogę jeszcze powiedzieć, ze nic mnie nie boli i krwawienie nasila się po jedzeniu. Na razie trzymam się dzięki transfuzjom, ale co dalej. Obecnie jestem w jednym ze szpitali na Florydzie, będę miała jeszcze połknąć tabletkę z kamera. Jednak jeśli to nic nie wykaże, muszę zmienić szpital, może mi Pan polecić jakiś naprawdę dobry szpital?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Niestety nie znam żadnych szpitali w Stanach Zjednoczonych. Takie krwawienie, które nie można uwidocznić ani w gastroskopii, ani w kolonoskopii może pochodzić właśnie z jelita cienkiego, które nie jest dostępne klasycznym sposobom endoskopowym. Najczęściej krwawienia z jelita cienkiego występują w przypadku malformacji naczyniowych, uchyłka Meckela lub nieswoistych zapaleń ograniczonych do jelita cienkiego.

W chwili obecnej na pewno trzeba wykonać badanie kapsułką endoskopową, w której dopiero zobrazuje się śluzówkę jelita cienkiego. Endoskopia kapsułkowa (ang. Video Capsule Endoscopy, VCE, Wireless Endoscopy) to badanie endoskopowe umożliwiające oglądanie śluzówki jelita cienkiego na całej jego długości. W odróżnieniu od tradycyjnej endoskopii, w badaniu tym nie używa się endoskopu w postaci giętkiej rury, ale niewielkiej kapsułki, która, po połknięciu przez pacjenta, przechodzi przez jego cały przewód pokarmowy.

Po badaniu kapsułką należy dopiero zastanowić się nad dalszym postępowaniem..