Choroba Addisona-Biermera a wynik gastroskopii

Proszę o interpretację wyniku gastroskopii: 1.duodenitis chronica 2.gastritis chronica reactiva antralis 3. gastritis chronica antralis gradus levioris cum lymphadenoplasia. Intestinalisatio I stopnia typ 1 4. powierzchowne fragmenty błony śluzowej żołądka z rozproszonymi naciekami zapalnymi i cechami metaplazji jelitowej I typ 1. zapalenie-1,aktywność -0,zanik-1,metaplazja-1,helicobakter pylori- 0

Czy te wyniki mogą potwierdzać chorobę Addisona-Biermera? Mam niski poziom B12 i żelaza.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Tłumaczenie na język polski brzmi:
1. przewlekłe zapalenie błony śluzowej dwunastnicy
2. reaktywne, przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka okolicy przedodźwiernikowej
3. przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka okolicy przedodźwiernikowej stopnia małego z przerostem tkanki lymfoidalnej, zamiana śluzówki żołądka w śluzówkę jelita (metaplazja) stopnia 1 typ 1
Brak zakażenia Helicobacter pylori
Stopnie nasilenia patologii są określane w skali od 0-brak do 3-duże nasilenie.

Addisona-Biermera choroba, niedokrwistość złośliwa, choroba powstająca w wyniku niedoboru witaminy B12, niezbędnej do prawidłowego dojrzewania czerwonych ciałek krwi (krwinek jest zbyt mało i są zbyt duże, tzw. megaloblasty), należąca do grupy niedokrwistości megaloblastycznych. Niedobór witaminy B12 jest skutkiem jej niedostatecznego spożycia, zaburzeń wchłaniania lub braku specjalnego czynnika (tzw. czynnika wewnętrznego Castle) produkowanego w żołądku (w przypadku zaniku błony śluzowej żołądka). Choroba Addisona-Biermera objawia się m.in. osłabieniem, zawrotami głowy, żółtym odcieniem skóry, zapaleniem języka, niedowładem kończyn.

Te wyniki raczej nie sugerują występowania choroby Addisona-Biermera. Może niski poziom żelaza i wit.B12 jest spowodowany zwykłym ich niedoborem z pokarmem.