Skutki uboczne stosowania inhibitorów pompy protonowej

Mam stwierdzoną przepuklinę rozworu przełykowego i od września 2008 r. zażywam leki na tą dolegliwość. Czy to prawda, że stosowanie leków prowadzi do raka żołądka? Miałam również w kwietniu 2008 r. usunięty pęcherzyk żółciowy i w endoskopii wyszło, ze mam spore ilości żółci w żołądku. Czy to groźne, jak temu zapobiec?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Absolutnie bzdurą jest twierdzenie, że zażywanie leków na refluks może wywołać raka żołądka.
Refluks żółciowy czyli zarzucanie treści dwunastniczej do żołądka może powodować przewlekły stan zapalny żołądka (choroba niegroźna, lecz uciążliwa).

W przypadku refluksu żółciowego stosuje się inhibitory pompy protonowej oraz ewentualnie leki działające propulsacyjnie. Dobrym schematem leczenia refluksu jest podanie z rana inhibitora pompy protonowej (zahamowanie wydzielania kwasu solnego poposiłkowego), a na wieczór H2-blokera (zahamowanie podstawowego wydzielania kwasu solnego przez żołądek). Oczywiście należy także stosować odpowiednią dietę jak w chorobie wrzodowej żołądka.

O wszystkich tych działaniach powinien jednak zadecydować lekarz prowadzący.