Kamienie w pęcherzyku żółciowym - innowacyjne metody usuwania nieinwazyjne

Czy możliwe jest usunięcie kamicy pęcherzyka żółciowego bez operacji pod narkozą i znieczulenia zewnątrzoponowego? Moja mama ma kamień w woreczku żółciowym wielkości ok. 8 mm jednak schorzenia, które ma wykluczają narkozę oraz zop (astma, rozedma płuc oraz poważna wada kręgosłupa, która uniemożliwia znieczulenie ZOP). Przy ostatnim pobycie w szpitalu lekarz internista wspomniał, że gdzieś słyszał, że można to zrobić tak żeby zabieg był dla niej bezpieczny jednak nic więcej nie potrafił powiedzieć. Kazał szukać informacji w internecie.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Nie preferuje ani nie polecam żadnych zachowawczych metod leczenia kamicy pęcherzyka żółciowego. Jedynym skutecznym i potwierdzonym naukowo sposobem leczenia jest operacyjne usunięcie pęcherzyka żółciowego wraz z kamieniem/kamieniami. Metody nieoperacyjne (rozpuszczanie farmakologiczne złogów lub rozbijanie ich falami ultradźwiękowymi) są obarczone dużym prawdopodobieństwem wystąpienia ciężkich powikłań (żółtaczki mechanicznej, ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego, ostrego zapalenia trzustki lub dróg żółciowych).

jeśli Pani kamica jest objawowa to ma Pani wskazanie do leczenia operacyjnego. Wcześniej powinien zbadać Panią anestezjolog i to on zadecyduje czy nadaje się Pani do zabiegu.