Krew w okolicy odbytu

Od pewnego czasu podczas podcierania się, po wypróżnieniu zauważyłam niepokojącą mnie krew. Moje wypróżnienia są bolesne i bardzo rzadkie. Towarzyszą temu silne wzdęcia. Mój brzuch jest ciągle gruby i napięty. Podczas wydalania zauważyłam małe żylaczki, jakby guzki krwawnicze, może hemoroidy.

Mam siedzącą pracę i mało ruchu fizycznego. Czym może objawiać się taki rodzaj dolegliwości? Jakie leki mogą pomóc (dotychczas stosuję maść wspomagającą układ odpornościowy, zalecono mi także tabletki na zaburzenia układu pokarmowego). Bardzo krępuje mnie wizyta u chirurga i bolesne badania, o których wcześniej słyszałam. Czy mogę sama sobie pomóc i w jaki sposób? Czy konieczny jest zabieg, a może wystarczy odpowiednia dieta?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Wszystko wskazuje na to, że ma Pani żylaki odbytu (guzki krwawnicze, albo hemoroidy to ta sama nazwa). Niestety musi się Pani udać do chirurga, żeby Panią zbadał i dokładnie określił co Pani jest. Podstawowym badaniem jest badanie palcem przez odbyt. Nie jest to wcale bardzo bolesne badanie, gdyż używa się do niego żalu znieczulającego. Skuteczne leki na pewno przepisze Pani chirurg po zbadaniu. Ja niestety nie mogę stosować żadnej reklamy leków.

Na pewno ważny jest także odpowiedni tryb życia. Uważać należy na zaparcia. Dieta bogatoresztkowa, z wykluczeniem alkoholu i ostrych przypraw. Więcej poruszać się niż siedzieć. Unikać gorących kąpieli, a zwłaszcza gorącej wody w okolicy odbytu. Zrezygnować z sauny lub solarium. Stosować zimne przymoczki z naparu kory dębu. Przeciwwskazana jest jazda na rowerze.
O tym czy żylaki należy leczyć zachowawczo czy operować musi zadecydować chirurg po przebadaniu Pani.