Śledziona w śledzionie i powiększone węzły chłonne krezki

Podczas badania USG mojego syna 5 lat stwierdzono: śledziona dł. ok. 88 mm o prawidłowej echogeniczności. We wnęce śledziony widoczna jest śledziona dodatkowa o wym. ok. 11x8 mm. Wzdłuż przyczepu całej krezki widoczne są bardzo liczne powiększone węzły chłonne krezkowe, hypoechogenne wielkości do ok. 15 mm. Syn był hospitalizowany wskutek ostrego nieżytu żołądkowo-jelitowego. Co oznacza ten opis?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Opis śledziony jest prawidłowy. Niewielka śledziona dodatkowa to tylko taki wariant anatomiczny, żadna patologia, nie wymaga to żadnego postępowania. Powiększone węzły chłonne krezki są odczynem na proces zapalny żołądka i jelit – prawidłowa reakcja broniącego się organizmu.