Przepuklina w bliźnie a ropień podprzeponowy

5 lat temu miałam usunięty pęcherzyk żółciowy metodą operacyjną. Po kilku dniach poczułam się gorzej, gdzie stwierdzono u mnie niedodmę prawego płuca, ropa została ściągnięta metodą bronchofiberoskopii. Po badaniach wykryto ropień podprzeponowy, który został zoperowany. Po pewnym czasie powstała wolna przepuklina w bliźnie po usunięciu ropniu podprzeponowym po stronie prawej.

Czy tą przepuklinę można usunąć i czy to bezpieczne?
Czy nie odnowi się ropień?
Dlaczego powstał ropień, czy to reakcja mojego organizmu czy wina lekarza?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Oczywiście taką przepuklinę można usunąć. Trudno mi pisać o szczegółach bez badania Pani. Najlepiej w tej sprawie porozmawiać z chirurgiem, który Panią zbada. Nawet radze taką przepuklinę zoperować wcześniej, aby przypadkiem nie doszło do powikłań, albo nie powiększyła się znacznie (co może wywołać późniejsze komplikacje techniczne w czasie zabiegu). Ropień po plastyce przepukliny nie powinien się odnowić.

Ropień podprzeponowy jaki powstał po usunięciu pęcherzyka żółciowego był zapewne spowodowany stanem zapalnym pęcherzyka, który przeniósł się na otaczające tkanki. Takie przypadki występują po takiej chorobie i są naturalną reakcją organizmu na proces zapalny.