Czy przyjmować Kreon po OZT cały czas?

Przebyłem OZT w 2003 roku, mam 36 lat i czytając listy niektórych Państwa trochę się zdziwiłem i przestraszyłem jednocześnie. Mianowicie chirurg, który się mną opiekuje (USG itp.) stwierdził, że Kreon muszę przyjmować tylko przy posiłkach tzw.tłuściejszych czy ostrzejszych i nie ma konieczności przyjmowania go codziennie skoro nie ma dolegliwości ze strony trzustki. To jak to jest Państwa zdaniem? Nadmienić muszę, że miałem 3 nawroty dolegliwości trzustkowych, ale były one spowodowane odstępstwami od diety (trochę alkoholu, grill itp.). Chciałbym również wykonać badanie trzustki bardziej szczegółowe niż USG. Co Państwo polecą? Rezonans magnetyczny czy tomografię komputerową?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Oczywiście Kreon to tylko suplement enzymów trzustkowych. Pana trzustka na pewno funkcjonuje chociaż może z mniejszą sprawnością dlatego chirurg polecił Panu tylko okresowe zażywanie tego preparatu (i słusznie). Nie można całkowicie odciążać pracy trzustki zastępując jej wydzielinę syntetycznymi enzymami. Praca trzustki może działać też dla niej regenerująco.

Jeśli jest taka potrzeba, aby szczegółowo zobrazować morfologię trzustki należałoby wykonać TK jamy brzusznej z kontrastem.