Guz oksyfilny tarczycy

Obraz cytologiczny aspiratu z guzka P3 prawego płata tarczycy o dominujacym utkaniu drobnopęcherzykowym utworzonym z tyreocytów bez przekonujacych cytologicznych cech atypii. Guzek L2 lewego płata tarczycy odpowiada tumor oxyphilicus. W guzku L2/3 lewego płata tarczycy stwierdza się rozproszone i w grupach tyreocyty bez cytologicznych cech atypii, pojedyncze płaty z obecnością linijnych zagięć błony jądrowej tzw.groovesów. Obraz cytologiczny nie jest charakterystyczny.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Jak napisano obraz cytologiczny jest niejednorodny. Nie można zinterpretować tego wyniku biopsji cienkoigłowej bez całokształtu klinicznego (wyniku USG tarczycy, poziomu hormonów, stanu klinicznego pacjenta). Trzeba skonsultować się z endokrynologiem.

Guz oksyfilny (tumor oxyphilicus) jest wskazaniem do leczenia operacyjnego dlatego zapewne taką decyzje podejmie endokrynolog.