USG sutków z odczynowymi węzłami chłonnymi pach

Czy *niewielkie zmiany odczynowe w węzłach chłonnych* (jak w opisie) są powodem do niepokoju (w tym roku kończę 50 lat)

Oto opis usg piersi:
Sutki o prawidłowej odpowiedniej do wieku strukturze tkankowej bez wyraźniejszych uogólnionych zmian dysplastycznych, z dysplazją w kwadrantach bocznych, wyrażniejsze zminy po stronie lewej. W obrębie obu sutków widoczne są drobne torbielki do 4 mm. W obrębie obu sutków nie stwierdzam obecności patologicznych guzków litych. Doły pachowe bez patologicznych węzłów chłonnych (z niewielkimi odczynowymi węzłami pozapalnymi głównie po stronie lewej).

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Wynik badania USG nie sugeruje niepokojących zmian o podłożu nowotworowym. Węzły chłonne zapewne mają charakter pozapalny (często u kobiet, które golą sobie doły pachowe). Z uwagi na Pani wiek radzę wykonać w trybie planowym profilaktycznie, dodatkowo badanie mammograficzne.