Niecałkowite wycięcie znamiona

Właśnie otrzymałem wynik badania histopatologicznego o następującej treści: *Naevus melanocyticus compositus praecipue junctionalis cutis. Excisio probabiliter completa*. Wyczytałem już, że samo znamię nie było groźne jednak niepokoi mnie ostatnie zdanie, które oznacza, iż zmiana PRAWDOPODOBNIE została usunięta w całości. Czy w takim wypadku powinienem zrobić jakieś dodatkowe badania i czy jest jakaś możliwość zezłośliwienia się tej zmiany w przypadku gdyby okazało się, że zmiana nie została wycięta w całości?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Rozpoznanie w języku polskim brzmi:
Znamię melanocytarne (z komórek barwnikowych) złożone szczególnie połączeniowe skóry. Wycięcie prawdopodobnie całkowite.

Obecnie wystarczy tylko obserwacja blizny po wycięciu znamiona. Jeśli z blizną działoby się coś niepokojącego należy wyciąć ją w całości. Raczej mało prawdopodobne jest zezłośliwienie zmiany, lecz jeśli znamię nie zostało wycięte w całości może dojść do jej wznowy czyli powstania od nowa znamiona w miejscu blizny.