Ból przy oddawaniu stolca – colitis ulcerosa?

Od jakiegoś czasu wypróżnianie się sprawia mi ból. Wcześniej ból był większy, teraz się zmniejsza jednak ciągle jest. Stolce są zwykle prawidłowo uformowane. Ból występuje przy pierwszym kontakcie (przejściu) mas kałowy przez odbyt, dalszy akt wypróżniania jest już bezbolesny. Subiektywnie odczuwam to jakby jakąś ranę posypać solą (ale tak jak mówię, przy pierwszym kontakcie). Po defekacji nie odczuwam bólu. Okresowo pojawia się krew. Wcześniej również pojawiała się krew, ale bez bólu.

Mam żylaki odbytu. Ojciec mój także i dodatkowo ma stwierdzony IBS.

Zastanawiam się, czy ten ból wynika z żylaków odbytu i CZY W PRZEBIEGU CU MOGą WYSTęPOWAć TAKIE BóLE i czy mogłoby to być rozpoczynające się CU. (dodam, że 2 lata temu miałam epizod okresowych luźnych stolców - pojawiały się raz lub dwa razy w tygodniu po 1-2 stolce dziennie, z treścią śluzową i trwało to ok. roku, nie były przeprowadzane żadne badania oprócz badania per rectum, które nic nie wykazało).

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Aby wykluczyć lub potwierdzić diagnozę Colitis ulcerosa trzeba by wykonać kolonoskopię. Inne badania nie zobrazują tej choroby. Dlatego z tym problemem należy zgłosić się do lekarza. Obraz chorobowy przedstawiony przez Panią daje wskazania do wykonania kolonoskopii. Jednak decyzję w tej sprawie podejmie lekarz po zebraniu wywiadu z Panią i zbadaniu fizykalnym.