Guzek hypoechogenny tarczycy i podwyższone TgAb

Mam na tarczycy mały guzek hypoechogenny (4mm). Struktura tarczycy jest niejednorodnie obniżona, ze wzmożonym unaczynieniem w ocenie kolor doppler. Tchawica nieprzemieszczona bez cech zwężenia, węzły chłonne wzdłuż naczyń szyjnych niepowiększone. Czy ten guzek jest groźny, czy powinnam zrobić jeszcze jakieś badania? biopsję?

Mam Hashimoto (TPO 220%, obraz usg sugeruje zmiany o podłożu zapalnym), ale mam tez bardzo wysokie przeciwciala TgAb (690%) i nie wiem co to może oznaczać. Biorę hormony tarczycy i mam maksymalne stężenie hormonów FT3 i FT4
TSH wskazuje na nadczynność (-3%)

Kuracja hormonami tarczycy zaczęła się w pazdzierniku 2008, gdy TSH wynosiło 5,055 (122%) - inne badania nie były robione az do teraz.

Czy przed wizytą u lekarza powinnam zrobić badanie wykluczające Graves Basedowa?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Wzrost poziomu TgAb czyli przeciwciała przeciw tyreoglobulinie występuje w raku tarczycy, a także przewlekłym limfocytowym zapaleniu tarczycy (choroba Hashimoto). Z uwagi na to, że ma Pani chorobę Hashimoto dlatego jest TgAb tak wysokie. Ten niewielki guzek w tarczycy o strukturze hypoechogenicznej to zapewne niewielka torbiel - nic niepokojącego. Z tymi wynikami najlepiej skonsultować się z endokrynologiem, który zaleci dalsze postępowanie, a nie wykonywać sobie samodzielnie dodatkowych badań.